SprintIT asiakaspäivä 2026
Keskiviikkona 21.10. klo 14–18, SprintIT toimisto, Pitäjänmäki, Helsinki
Tervetuloa mukaan SprintIT:n perinteiseen asiakaspäivään!
Kokoonnumme jälleen Pitäjänmäkeen viettämään iltapäivää ajankohtaisen Odoo-tiedon, käytännön vinkkien, yhteisten keskustelujen ja verkostoitumisen merkeissä.
Odoo julkaisee uuden versionsa syyskuun lopussa, joten asiakaspäivässä pääsemme tuoreeltaan tutustumaan Odoo 20:n kiinnostavimpiin uudistuksiin. SprintIT:n Olli Laiho käy läpi uuden version tärkeimpiä ominaisuuksia ja näyttää käytännössä livedemon avulla, mitä uutta Odoo tuo käyttäjille.
Ohjelmassa kuullaan myös asiakkaan käytännön kokemuksia Odoosta. Pointcoolin toimitusjohtaja Petteri Seppänen jakaa näkemyksiä heidän Odoo-projektistaan, sen vaiheista ja matkan varrella kertyneistä opeista.
Keskusteluryhmät
Jatkamme myös aiemmilta asiakaspäiviltä tuttujen ja suosittujen keskusteluryhmien parissa. Ryhmissä päästään pureutumaan valittuihin aiheisiin pintaa syvemmältä yhdessä SprintIT asiantuntijoiden ja muiden Odoo-käyttäjien kanssa.
Valitse ilmoittautumisen yhteydessä sinua kiinnostava keskusteluryhmä.
Ryhmä 1:
Raportointi tekoälyn avulla
Miten Odoossa olevaa dataa voidaan hyödyntää raportoinnissa? Entä miten tekoäly voi auttaa raporttien luomisessa ja tiedon analysoinnissa? Keskustelemme käytännön mahdollisuuksista, käyttötavoista ja siitä, miten datasta saa enemmän irti. Vetäjänä talousjohtaja Konsta Aavaranta.
Ryhmä 2:
Odoon tietoturva ja käyttöoikeudet
Miten käyttöoikeudet kannattaa rakentaa ja ylläpitää? Mitä tietoturvan näkökulmasta on hyvä huomioida Odoo-ympäristössä? Ryhmässä käydään läpi käytännön kysymyksiä ja kokemuksia. Vetäjänä SprintIT:n toimitus- ja teknologiajohtaja Roy Nurmi.
Ryhmä 3:
Odoo-tehokäyttö
Vinkkejä ja toimintatapoja sujuvampaan Odoo-arkeen. Keskustelemme ominaisuuksista, oikopoluista ja käytännöistä, joiden avulla Odoosta voi saada vielä enemmän hyötyä. Vetäjänä Odoo-demojen velho Olli Laiho.
Aikaa myös kohtaamisille
Yksi asiakaspäiviemme arvostetuimmista asioista on ollut mahdollisuus tavata muita Odoo-käyttäjiä ja vaihtaa kokemuksia kasvotusten. Siksi olemme varanneet ohjelmaan reilusti aikaa myös vapaalle keskustelulle ja verkostoitumiselle.
Niille, joilla ei ole kiire, iltapäivä jatkuu rennon yhdessäolon, ruoan ja juoman merkeissä aina klo 18 saakka.
Osallistujatietojen jakaminen
Olemme saaneet toiveen, että osallistujat voisivat jo etukäteen nähdä, ketä muita tapahtumaan on tulossa. Näin kiinnostavia keskustelukumppaneita on helpompi löytää ja verkostoitumisesta saa enemmän irti.
Siksy kysymme ilmoittautumislomakkeella saammeko jakaa nimesi, yrityksesi ja yrityksesi toimialan muiden tapahtumaan ilmoittautuneiden kanssa ennen tilaisuutta. Tietoja käytetään ainoastaan siihen, että osallistujat voivat etukäteen tutustua siihen, millaisia yrityksiä ja osaajia tapahtumaan on tulossa, ja löytää kiinnostavia keskustelukumppaneita. Linkki tietosuojaselosteeseemme löytyy sivun alalaidasta.
Ilmoittaudu mukaan yläoikealla olevasta Ilmoittaudu-napista!